Prosinec 2012

půvabná panovnice Sisi-proč odmítala tělesné rozkoše?

30. prosince 2012 v 15:36 Císařovna Alžběta

Život v slzavém ůdolí

Rakouské lázeňské městečko Bad Ischl je plné hostů. V létě roku 1853 se jeho uličkami prochází vévodkyně Ludovika Bavorská (1808-1892) se svými dvěma dcerami. Ta starší jménem Helena (1834-1890) se zde má setkat s rakouským císařem Františkem Josefem I. (1830-1916), který usiluje o její ruku. Jenže po prvním setkání je všechno jinak. František Josef se totiž zamiluje do její mladší sestry Alžběty Bavorské.
Rakouský monarcha proto neváhá a 18.srpna roku 1853 požádá dívku o ruku.

Nevěsta na pochybách

Mladičká Sisi stojí nervozně před oltářem. oči celé Vídně jsou upřeny na ni.
Píše se 24.duben roku 1854. Starobylý kostel sv.. Augustina v centru rakouské metropole je přeplněný k prasknutí.
,,Berete si za manžela tohoto muže? ,, ptá se kardinál a ukazuje na Františka Josefa. ,,Ano,, zní její rychlá odpověď.
,,Tímto vás prohlašujji za muže a ženu,, řekne kardinál a celou Vídní se rozeznějí zvony. Novomanželé pomalu vycházejí z kostela. Ulice jsou plné zvědavců, kteří se přišli podívat na nevídaně krásnou nevěstu. Císařovně však v hlavě víří pochyby. ,,Udělala jsem dobře?,, ptá se sama sebe. Odpověď dostane dřív, než si myslí.

Panenství na prodej

Z pokoje je slyšet usedavý pláč. Šestnáctiletá Sisi sedí na kraji postele a z očí se jí řinou slzy. Vedle ní stojí František Josef, hladí ji ve vlasech a utišuje ji. Svatební noc se jim příliš nepovedla.

František Josef však na svoji ženu nijak nespěchá. Jinak je tomu ale v případě jeho matky arcivévodkyně Žofie Bavorské (1805-1872). Ta druhého rána div že neztropí skandál. Manželství je na její nátlak nakonec naplněno třetí noc. Mladá císařovna od svého muže dostane za ztrátu panenství 12 000dukátů. Tolik totiž podle starého zvyku císař manželce za ztrátu nevinnosti dluží.

Líbánky končí v slzách

Zámkem Laxenburg nedaleko Vídně se nesou těžké kroky. Císař František Josef se v podvečer vtací ze státnických jednání za svojí manželkou. Když vstoupí do místnosti, Sisi mu padne radostí kolem krku, pak se však sveze na zem a rozpláče se. Mladičká císařovna je totiž celé dny sama. Společnost jí dělá jen nenáviděná tchýně, které Sisi neřekne jinak než zlá žena.

Načapá ho s jinou!

,,Spěchala jsem, potmě nacházím kliku, vejdu do pokoje a naskýtá se mi neuvěřitelný obraz,,, vzpomíná se slzami v očích císařovna. Píše se rok 1854. Od svatby uběhly pouhé dva měsíce. Charitativní akce, které se měla Sisi zůčastnit je na poslední chvíli zrušena. Císařovna proto spěchá domů, aby byla se svým mužem. Jaké je však její zděšení, když otevře dveře pokoje. ,,Ve svitu několika svíček zahlédnu na posteli nahého císaře a nad ním se sklání s rozpuštěnými vlasy nahé ženské tělo,,, vzpomíná. Manželství je v troskách.

Posedlá vlastním tělem

Císařovna stojí před zrcadlem.Dlouhé kaštanové vlasy jí padají ne zem. Sisi je právem považuje za svoji největší pýchu.
Vezme je do rukou a jemně s nimi zatřese. Pak se na sebe obdivně podívá do zrcadla. ,,Můžete,, řekne po chvíli a pak rychle dodá ,,Ale velmi opatrně!,, Její osobní kadeřnice Franciska Feifaliková bere do rukou hřeben a začne vlasy jemně rozčesávat. Jakmile skončí, skloní se a všechny vypadané lokny zamete na stříbrný podnos. Ten následně ukáže císařovně ,,Tolik?,, zapiští Sisi, když na podnose spatří chomáč vlasů. ,,Promiňte, lépe to nešlo,, stihne ještě říci kadeřnice. Pak jí na tváři přistane bolestivý políček.

Vlasy přivazuje ke stropu!

Sisi každé tři týdny podstupuje náročnou zkrášlovací kůru. Ta zpravidla trvá celý den. Kadeřnice při ní císařovně do vlasů vtírají francouzský koňak a třicet vaječných žloutků. Pokud ale není Sisi s výsledkem spokojená, bere do rukou příruční zrcátkoa mlátí jím kolem sebe jako smyslů zbavená. ,,Dnes mě nesnesitelně bolí hlava,, stěžuje si. Všichni už tuší co bude následovat. Služebné berou dlouhé vlasy do rukou a přivazují je ke stropu. Císařovna se totiž domnívá, že tím uleví své bolavé hlavě.

Chce mít pořád štíhlý pas

Na císařský palác padá noc. Sisi už opět stojí u zrcadla a netrpělivě čeká na příchod služebné. (Ve svých pokojích neměla židle, takže musela vždycky stát). když do pokoje konečně dorazí Franciska Feifaliková, vyhrne si císařovna šaty. Služebná jí totiž musí změřit šířku lýtek. Pak následují stehna a pas. Všechny míry jsou následně zanešeny do speciálního notýsku. Sisi totiž útlocitně dbá na svoji postavu. K obědu si zpravidla dává špenát a šťávů z pomerančů a citronů.K večeři pak mléko, syrová vájíčka nebo sklenku vína. není divu, že nikdy nevážila víc jak 50kg!

Jak nedostat políček

Císařovna Sisi se ke svým poddaným chová velmi hrubě.Její osobní kadeřnice Franciska Feifaliková by o tom mohla vyprávět. Při česání vlasů dostane od císařovny mnohokrát nepěkný políček. Zejména pokud stříbrný podnos, kam musí zametat spadlé lokny, obsahuje příliš mnoho vlasů. Franciska Feifaliková proto přijde s neotřelým řešením. Na spodní stranu své zástěry připecní lepící pás, na který se většina vyčesáných vlasů zachytí. Ze země pak vždy k očím císařovny zvedne jen několik málo zbylých loken. A Sisi je spokojená!

POKRAČOVÁNÍ PŘÍŠTĚ...