Zámek Trauttmansdorff

29. září 2012 v 10:56 |  Místa spjatá s císařovnou

Zámek Trauttmansdorff

Od roku 1870 Sissi několikrát pobývala na zámku Trauttmansdorff a nejednou se procházela malebným okolím. Přes parky, kolem řeky a vznešených rezidencí dnes vede ze zámku do centra města stezka pojmenovaná právě po císařovně Sissi.
Zahrady zámku by Sissi sotva poznala, neboť na přelomu tisíciletí prodělaly zásadní proměnu. V rámci velkorysého projektu byly proměněny v komplex botanických zahrad různých klimatických pásem a ukázkových zahrad různých zahradních stylů. Architektonické řešení v reminiscenci na renesanční a barokní italské terasovité zahrady citlivě spojuje klasické a moderní zahradní prvky a materiály. Jádrem komplexu jsou právě tyto formálně upravené zahrady - na italskou zahradu s vodní kaskádou, fontánami a labyrintem navazuje anglická zahrada s barevně sladěnými květinovými záhony ve stylu Gertrude Jekyllové a dále růžová zahrada a zahrada s aromatickými rostlinami, která vede k jezírku s lekníny a lotosy, jež lze obdivovat z dlouhého mola. Je zde několik ukázek obdělávané mediteránní krajiny (olivový a citrusový háj, vinice, užitkové rostliny) a krajiny Jižního Tyrolska (ovocný sad, kaštanový háj, horská zahrádka, vinice, živé ploty), ukázky lesů a typické vegetace různých světadílů a klimatických pásem, pěstování užitkových rostlin z Asie (čajová a rýžová plantáž, užitkové rostliny z Ameriky), japonská zahrada, kapradinová zahrada, bambusový háj atd. Zdejší stavby jsou moderní reminiscencí na zahradní pavilony, stejně jako ony slouží k odpočinku a úkrytu před sluncem či deštěm a zároveň mají symbolické významy. Nádhernou vyhlídku do zahrad a do okolní krajiny skýtá tzv. kukátko, vyhlídka vybudovaná na molu zavěšeném nad svahem. Autorem odvážné konstrukce je známý současný italský architekt a designér Matteo Thun.
Když sem císařovna Sissi přijela poprvé v roce 1870, měla s sebou více než stočlenný doprovod, který bylo též nutné ubytovat, nakrmit a obsloužit. Přítomnost císařovny a věhlas zdejšího lázeňského lékaře Franze Tappeinera se zasloužily o rozšíření klientely meranských lázní o zámožné návštěvníky z celé Evropy. Celé toto půvabné městečko je dnes vlastně jedna velká zahrada: má 40 hektarů udržované veřejné zeleně - parků, zahrad a zelených uličních pásů. V příhodném podnebí se daří široké škále rostlin, včetně těch choulostivějších, které jinde v Alpách nevydrží. Součástí letní promenády je park císařovny Alžběty. Mramorová socha zamyšlené Sissi je obklopena květinovou výsadbou a stromy, z nichž některé ještě pamatují doby, kdy sem císařovna jezdila.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama