Atentát - Smrt císařovny Alžběty

9. září 2012 v 13:36 |  Knihy a filmy

Autor: Maria Matrayová, Answald Krüger

Nakladatelství: Ikar

Počet stran: 288

Anotace:
"Cesta k revoluci vede královskou hrudí."
Pozadí historického zločinu - drama vzrušené doby na přelomu století.
Autoři prostudovali a zrekapitulovali okolnosti, které vedly k atentátu a následnému soudnímu procesu.
Vyprávění se pohybuje ve třech rovinách. Věnuje pozornost kriminálnímu vyšetřování, zlomkovitě životu císařovny ve vzpomínkách těch, kteří ji znali a stáli jí nablízku, a historii anarchismu, jeho teorii, teoretikům a propagandě činem, jakož i představiteli tohoto hnutí Luigi Luchenimu.
Ačkoli rakouská císařovna přicestovala k ženevskému jezeru inkognito, místní tisk oznámil, že se Alžběta ubytovala v hotelu Beau Rivage. Tato zpráva posléze rozhodla o jejím nešťastném osudu, protože italský anarchista Luigi Lucheni měl v plánu "velký čin". Chtěl připravit o život prince Jindřicha Orleánského, uchazeče o francouzský trůn, který měl zavítat do Ženevy. Když však princ svůj příjezd nečekaně odvolal, vybral si Lucheni za oběť Alžbětu, neboť i ona byla aristokratka, a navíc natolik vysoce postavená, že jeho skutek musel vyvolat obrovskou pozornost.
Šedesátiletá císařovna navštívila 9. září 1898 baronku Rothschildovou na jejím zámku nedaleko Ženevy. Následující den se měla vrátit lodí do Caux. Se svou dvorní dámou kráčela po Quai du Mont-Blanc, kde čekal parník a Lucheni. Jak věděl, že nenápadně oděná dáma je zrovna císařovna, byla hádanka, kterou se pokoušelo rozluštit předběžné vyšetřování. Lucheni bleskurychle bodl nabroušeným pilníkem.
Lucheni, tento "malý muž" mezi anarchisty, si přál rozsudek smrti ne z lítosti nad svým činem, ale coby anarchistická oběť. Mnoho set stránek obsahující spis o předběžném vyšetřování, uložený v archivu prokuratury ženevského kantonu, autoři poprvé vyhodnotili vyčerpávajícím způsobem. Vykreslili zdrcující obraz viníka bez naděje, který si svým činem chtěl vynutit pozornost a osobní identitu, a uvedl tak do pohybu nejen rozsáhlé pátrání s cílem dokázat existenci spiknutí, ale také lavinu zájmu o anarchismus - hnutí, které od krotkých úvah o sociální reformě dospělo k takzvané propagandě činnem, jejímž důsledkem byla smrt řady korunovaných hlav.
Body: 6/10
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama