Srpen 2012

Mayerling

31. srpna 2012 v 9:47 Knihy a filmy
Obsazení:
Omar Sharif - Rudolf
Catherine Deneuve - Mary Vetsera
James Mason - císař Franz Josef
Ava Gardner - císařovna Alžběta
James Robertson Justice - Eduard VII.
Geneviève Page - Marie Larisch
Andréa Parisy - princezna Stephanie
Ivan Desny - hrabě Josef Hoyos
Fabienne Dali - Mizzi Caspar
Véronique Vendell - Lisi Stockau
Howard Vernon - Montenuevo
Irene von Meyendorf - hraběnka Stockau
Mony Dalmes - Helene Vetsera
Bernard Lajarrige - Johann Loschek
Maurice Teynac - Moritz Szeps
Charles Millot - Eduard Taaffe
Jacques Berthier - Johann Salvator
Roger Pigaut - hrabě Karolyi
Lyne Chardonnet - Hanna Vetsera
Jacqueline Lavielle - Marinka
Alain Saury - Baltazzi
Jean-Claude Bercq - Miguel Braganza
Anotace:
Příběh tragické lásky korunního prince Rudolfa Habsburského k baronese Marii Vetserové. Rudolf, který hledal zapomnění na své manželství bez lásky s belgickou princeznou Stefanií v nesčetných milostných avantýrách, který se marně pokoušel prosadit ve zkostnatělém Rakousku-Uhersku pokrokovější ideje a byl proto v neustálých sporech se svým otcem, císařem Františkem Josefem, našel v lásce k mladičké, nevinné Marii nový smysl své existence. Poprvé v životě skutečně miloval a byl odhodlán vybojovat si právo na život s milovanou ženou navzdory všem a všemu. Brzy měl však poznat, že následník habsburského trůnu má před sebou jen jednu možnou cestu: tu, kterou mu určila odvěká (a v 19. století ještě zdaleka neměnná) tradice...

pište si o to co vás zajímá

29. srpna 2012 v 11:51
Můžete psát do komentářů pokud vás něco zajímá,chcete něco dodat,
pokud vám něco není jasné...

osobní věci

29. srpna 2012 v 11:02 Císařovna Alžběta


svatební oznámení
cestovní mycí souprava
dámské sedlo
císařovnino menu
talismany a hodinky
Takže tu máme dalších pár věcí, které patřily císařovně Alžbětě.

její vějíř
prsten s iniciálou
cestovní hrací skříňka (to kdyby se na cestách náhodou nudila)
Alžbětina harfa-kdo by to do ní řekl,co?
Alžbětin pohřební vůz
zdroj:kiralyne.blog.cz


Sissi

29. srpna 2012 v 10:06 Knihy a filmy
Autor: Martin Schäfer

Nakladatelství: Mladá fronta

Počet stran: 152

Anotace:
Schäferova "Sissi" nabízí čtenáři poutavé vylíčení životních osudů rakouské císařovny a uherské královny Alžběty (1837 - 1898), manželky Františka Josefa I. Na rozdí od dlouhé řady dosavadních knižních nebo filmových zpracování, které ji idealizují do podoby sladké a romantické Sissi - "klenotu" habsburského domu a miláčka ve všech končinách monarchie, se autor pokouší o objektivnější obraz její složité osobnosti. Představuje ji jako jednu z nejvyhlášenějších krásek na evropských trůnech 19. století, ale zároveň i jako ženu, jejíž život byl poznamenán nešťastným manželstvím a mnoha osobními tragediemi, které prohlubovaly její osamělost, podivínství a stále větší pohroužení do vlastního světa. Na jedné straně jako vzdělanou a sebevědomou dámu velkého světa, nadanou zbystřenou vnímavostí a citovostí, projevující se v jejích básních. Na druhé straně jako "císařovnu proti své vůli", netající se - k velkému pohoršení dvora - svou nechutí k oficialitám a konvencím, neschopnou se přizpůsobit, odmítající "vládnout" a unikající před odpovědností. Tragický a nesmyslný konec jako by korunoval neradostný život, plný neklidu, vzpour a úniků. Snad i proto se i po stu letech stále vracíme j peripetiím jejího hluboce lidského osudu moderní ženy, která se narodila do nesprávné doby a marně usilovala ve svém postavení o nezávislost a štěstí.

Sisi - Sen o lásce

28. srpna 2012 v 19:25 Knihy a filmy


Autor: Gabriele Marie Cristen

Nakladatelství: Alpress

Počet stran: 366

Anotace:
Mýtus zvaný Sisi je i sto let po smrti krásné císařovny nadále až nebývale živý. Pro někoho zůstala nešťastnou, nepochopenou ženou, jiní v ní spatřují výstřední osobu, která veškerý svůj talent zbytečně promarnila. Přes spoustu dopisů, deníků a básní, jež Sisi zanechala, zůstává pravda o ní pomyslně zahalená stejným černým závojem, jímž si hrdinka na konci života vytrvale zakrývala slavný obličej. Jaká vlastně byla ona štíhlá kráska se skvostnou korunou dlouhých vlasů, která si ve své době nechávala říkat Sisi? Pátrá po tom spisovatelka G. M. Cristen a oprávněně připomíná, že v konečném důsledku je naprosto lhostejné, máme-li před očima přelud z filmového plátna v podání nezapomenutelné Romy Schneider, anebo Sisi ztvárněnou v historických dílech. Obě podoby se spojují do jediné představy tajuplné, nádherné, nesmírně inteligentní, ale nebezpečně citlivé ženy, které by bylo zřejmě mnohem lépe, kdyby mohla žít v tolerantnější a otevřenější moderní společnosti.

Kondiční a dietní program císařovny Sissi

28. srpna 2012 v 19:23 Knihy a filmy

Autor: Gabriele Praschlová-Bichlerová

Nakladatelství: Themis

Počet stran: 176

Anotace:
Životní osudy "Sissi" - rakouské císařovny a uherské královny Alžběty, choti Františka Josefa I., byly zpracovány v řadě knih i filmů, méně autorů se už zabývá jejím životním stylem, který by dal s jistou nadsázkou nazvat "sportovním". Sissi ovládala vysokou jezdeckou školu i cirkusovou akrobatiku, účastnila se divokých parforsních honů po celé Evropě, věnovala se tělesnému cvičení, pro které měla v každém zámku vyhražený prostor, milovala pěší turistiku, plavání, jízdu na kole i šerm a žila podle osobně vymyšlených dietních programů. Chtěla být za každou cenu štíhlá a krásná, a kdo by toužil po tomtéž, co někdejší nejkrásnější panovnice v Evropě, nalezne návod v jejím osobním "fitness - programu". Kniha je doplněna popisem původních gymnastických i nářaďových cviků, dietními programy i bohatým obrazovým materiálem.

Marie Valerie - Deník nejmilejší dcery císařovny Alžběty

28. srpna 2012 v 19:12 Knihy a filmy

Autor: Martha Schadová, Horst Schad

Nakladatelství: Ikar

Počet stran: 336

Anotace:
Deník arcivévodkyně Marie Valerie představuje pro životopisce a historiky mimořádný informační pramen, neboť v něm jsou upřímně, často bez veškerých příkras popisováni a někdy i analyzováni ti, kteří jí byli nejbližší. Rodiče František Josef a Alžběta, sourozenci Rudolf a Gisela a v neposlední řadě strýcové a tety, bratranci a sestřenice rozvětvené rodiny, takzvaní císařští, italští z Toskánska a uherští. Kriticky, s pochybnostmi o době i monarchii, popisuje autorka deníků také sama sebe - jako dítě, jako nevěstu, jako ženu a matku.
Body:8/10

Dvě nevěsty pro císaře

28. srpna 2012 v 19:09 Knihy a filmy
Autor: Sigrid-Maria Grössingová

Nakladatelství: Ikar

Počet stran: 224

Anotace:
Tragický příběh bavorských princezen Alžběty-Sissi, pozdější rakouské císařovny, a její sestry Heleny-Nené, jíž historické biografie doposud nevěnovaly příliš pozornosti, ačkoli její život nebyl o nic méně zajímavý než notoricky známý osud Alžběty. Autorka mnoha úspěšných historických biografií na základě nových pramenů zachycuje a uvádí do souvislostí osudy dvou prominentních žen ve vzrušené atmosféře poloviny 19. století.
Body: 6/10

Sisi, rakouská císařovna

28. srpna 2012 v 19:07 Knihy a filmy

Autor: Elisabeth Reynaudová

Nakladatelství: Brána

Počet stran: 200

Anotace:
Kdo by se nadál, že se za sladkým zjevem císařovny Sisi skrývá moderní žena? Františka Josefa, mladého rakouského císaře, okouzlila svým půvabem, v patnácti letech se stala jeho manželkou a císař ji vroucně miloval do konce jejího života. Sisi byla osobnost složitá a nekonvenční, vídeňský dvůr s jeho okázalostí a zkostnatělostí si ošklivila, nade všechno si cenila svobody. Nebyla příliš nadána pro šťastný a spokojený život. Tížily ji rodinné tragédie, předčasná úmrtí, násilné smrti, sebevraždy. Na pozadí deníků dvorních dam, neteře hraběnky Larischové, dcery Valerie a dalších vystupuje portrét málo známé Sisi, ženy okouzlující, křehké, ale zároveň silné a v neposlední řadě obdařené břitkým smyslem pro humor.
Body:5/10