Červenec 2011

pokušení

24. července 2011 v 16:02 Alžbětiny básně
Mé tělo leží dole,
až u mořského dna,
a o útesy holé
můj trup se rozdírá.

Pavouk v mých copech nové
si našel bydlení
a slizcí polypové
lnou k mému rameni.

Po srdci plazí se mi
půl úhoř a půl had,
a paty humr němý
přišel si očichat.

Medúzy usazují
se kolem paží mých
a z dálky ke mně plují
hejna ryb zvědavých.

Krví mých prstů živí
se klubko pijavic
a treska mlčky civí
do prázdných zřítelnic.

V mých zubech perlorodka
nalezla sobě skrýš.
Snad jednou moji slzu
co perlu vylovíš?"


Librety

24. července 2011 v 16:02 Alžbětiny básně
Postavím si loď, loď krásnou!
Všichni nad ní budou žasnout,
až ji spatří v moři plout.
"Volnost" na stožár jí stoupá,
"Volnost" na přídi se houpá,
svobodně se noří v proud.
~~~
"Volnost!" zlaté jméno lodě
pyšně v každé nepohodě
třepetá se nad mořem.
Volnost nadechuji plně,
"Volnost!" šeptá vlna vlně,
Volnosti! už nejsi snem.
~~~
Posílejte telegramy,
ať se vrátím v roli dámy
na hrad-žalář, na váš ples!
V kalné nebo čiré vodě
lovte - já jsem na svobodě
jako racek volná dnes!
~~~
Posílám vám, milovaní,
polibek a požehnání,
po větru ať letí k vám!
Tolik jste mne trápívali,
kéž byste mi pokoj dali!
V širém moři volnost mám."


Útěcha

24. července 2011 v 16:01 Alžbětiny básně

"Tvůj tlustý anděl
již přijde v létě s růžemi přeci.
Posečkej, ty můj Oberone!
A nedělej takové věci!...

Břicho si stahuje do korzetu,
až praskají kostnice.
Drží se zpříma jako prkno,
a vypadá jako opice.

V domku plném geránií,
kde čisto je jak u Boha,
myslí, že překoná Titanii
Schrattová tlustá ubohá."


Sisi pravdivý příběh její lásky

21. července 2011 v 19:20 Knihy a filmy
CZ: Císařovna Sissi
SK: Sisi: Pravdivý príbeh jej lásky
Herecké obsazení:
Císařovna Sisi:Cristiana Capotondi
Císař František Josef: David Rott
Arcivévodkyně Žofie: Martina Gedeck
Arcivévoda Ferdinand Maxmilián: Xaver Hutter
Hrabě Julius Andrassy: Fritz Karl
Vévodkyně Ludovika: Licia Maglieta
Vévoda Max v Bavorsku: Herbert Knaup
Charlotte Belgická: Federica De Cola
Helene von Thurn-Taxis: Christiane Filangieri
Maxmilian Karl von Thurn-Taxis: Christoph von Friedl
Hraběnka Esterhazy: Franziska Sztavjanik
Ida von Ferenczy: Katy Louise Saunders
Maršál Radetzky: Fridriech von Thun
Císařovna Alžběta
Císař František Josef
Arcivévodkyně Žofie a František Josef s Alžbětou
Císařský pár s hraběnkou Esterhazy
Arcivévoda Ferdinand Maxmilian a císař František Josef
Princezna Alžběta s otcem vévodou Maxem v Bavorsku
Maršál Radetzky a císař
Hrabě Julius Andrassy
Dědičný princ Thrun-Taxis s manželkou Helenou
Charlotte nad rakví mexického císaře Maxmiliána

Sisi a její rodina

21. července 2011 v 19:13 Knihy a filmy
Autor: Sigrid-Maria Grössingová

Nakladatelství: Ikar

Počet stran: 192

Anotace:
Nekonvenčně vychovaná princezna Sisi z rodu Wittelsbachů se provdala za císaře Františka Josefa z tradiční dynastie Habsburků. Spojením tak diametrálně odlišných rodinných modelů mohl vzejít jen tragický osud.
Úspěšná autorka Sigrid-Maria Grössingová sledovala stopy obou významných rodin a vykreslila barvité portréty nejdůležitějších předků, bratrů, sester, dětí, ale i protivníků císařovny Alžběty, jejíž život je dodnes opředen legendami.
Osobnost císařovny Alžběty a její osud nás dodnes okouzlují. Vyrůstala v Bavorsku, v šestnácti letech se přistěhovala k císařskému dvoru do Vídně a její do té doby svobodný a veselý život se dramaticky změnil. Ve své rodině nacházela důležité opory a průvodce na cestě životem, ale i protivníky.
Tato kniha je věnována převážně Sisiným sourozencům Louisovi, Heleně, Marii a Žofii Charlottě i jejím dětem Gisele, Rudolfovi a Marii Valérii, dočteme se o císařovniných bavorských příbuzných Ludvíkovi I. a Ludvíkovi II., ale také o její nenáviděné tchyni Žofii. Otevře se nám nový pohled na jednu z nejslavnějších žen 19. století.
Body:5/10

Úděl císařovny Alžběty

13. července 2011 v 9:53
Někde je tam odbočení od Sisi.
HODNOCENÍ:6/10

Alžběta zvláštní žena

13. července 2011 v 9:50 Knihy a filmy
Autor: Egon Caesar Conte Cort

Nakladatelství: Ikar

Počet stran: 488

Anotace:
VZRUŠUJÍCÍ ŽIVOT ŽENY, KTERÁ SE JIŽ ZA SVÉHO ŽIVOTA STALA LEGENDOU
Alžbětin život začal jako krásná pohádka a skončil jako temná tragédie.
Z mladé bezstarostné princezny, narozené v Bavorsku, se po boku jejího bratrance Františka Josefa stala císařovna velké říše, jejíž moc se chýlila ke konci. Zasněné, veselé děvče se stalo čtyřnásobnou matkou, která si protrpěla sebevraždu svého jediného syna Rudolfa a z nemilované reality vídeňského dvora utíkala do svého vlastního vnitřního světa. Proslula svou nevšední krásou, udržovala si štíhlou linii dietami i cvičením, pečovala o své zdraví, tělo i bohaté dlouhé vlasy, náruživě jezdila na koni a neúnavně cestovala po světě. Nikdy, až do své tragické smrti v roce 1898, nenacházela nikde nadlouho klid. Aura čehosi tajemného, zvláštního a extravagantního, co tuto "zvláštní ženu" obklopovalo, neztratila dodnes nic na své přitažlivosti.
Egon Corti jako první zpracoval opravdu věrohodný portrét Alžběty zvané Sisi na základě císařovniny písemné pozůstalosti, deníku její dcery Marie Valerie a dalších v té době nezveřejněných deníků a dokumentů. Napínavě zobrazil fascinující osud této okouzlující ženy, která se už během svého života stala legendou.
Body:10/10

Sissi soukromý život císařovny Ažběty císařovny rakouské

13. července 2011 v 9:48 Knihy a filmy
Autor: Barbara Cartland

Nakladatelství: Vinohrad

Počet stran: 198

Anotace:
Jaká vlastně byla císařovna Alžběta, manželka Františka Josefa? Byla to jedna z nejkrásnějších žen své doby, plná fantazie a pohody? Byla to osamocená bytost těžce nesoucí život na dvoře snad nejpompéznější a nejstrnulejší evropské monarchie? Pocházela ze starého a svérázného wittelsbašského rodu. V šestnácti letech se provdala z lásky za mladého a krásného císaře Františka Josefa. Štěstí mladé dvojice neblaze ovlivnila císařova matka, panovačná a ambiciózní arcivévodkyně Žofie. Alžbětin život poznamenaly tragické události: Bratranec a blízký přítel, bavorský král Ludvík II. zešílel. Její syn Rudolf byl jednou z obětí tragédie v loveckém zámečku Mayerling. Sama zemřela násilnou smrtí rukou anarchisty. Chovala se často podivně, tato neustále cestující a hledající neklidná císařovna. Zřídkakdy ji bylo vidět při společenských událostech. Byla duševně chorá? Nebo snad nejnormálnější bytostí ve světě plném anachronismů a rituálů, ve světě Wagnera a Bismarcka, šílených králů a fanatických revolucionářů? Autorka rozebírá povahové rysy Alžbětiny s lidským porozuměním. Odvíjí tak vzrušující a fantastický příběh lásky a vášnivého citu, žárlivosti a nenávisti.

císařovna Alžběta mýtus a pravda

13. července 2011 v 9:45 Knihy a filmy
Autor: Gabriele Praschlová-Bichlerová

Nakladatelství: Ikar

Počet stran: 208

Anotace:
Duše a osobnost císařovny Alžběty jaká opravdu byla?
Na to vám odpoví tato originální biografie, která se zabývá především vnitřním světem a osobností Alžběty Bavorské a dochází k závěru, že rakouská císařovna svým jednáním předznamenala mimořádně aktuální fenomén, dnes označovaný jako "Sisi-syndrom".
Klimatické podmínky, různý stupeň bohatství, politická angažovanost, odlišně silný mocenský vliv, místo v srdci poddaných, osobní charakter, zjev i soukromé poměry stvořily rozdílné typy panovnic, které však vždy měly cosi společného: povinnost žít život "na veřejnosti" před množstvím zvědavců. Odpověď na otázku, jaká vlastně byla císařovna Alžběta , je proto nutné hledat v bezprostřední souvislosti s tímto problémem.
Alžběta - jako Sisi zbožňovaná, jako císařovna často nepochopená - fascinuje už čtvrtou generaci lidí. Duše a osobnost této neobyčejné ženy je hlavním tématem biografie rakouské autorky, odbornice na Habsburky. Na pozadí dopisů, deníkových záznamů a dosud nezveřejněných dokumentů vykresluje historička "skrytou stranu císařovniny osobnosti". Navíc psychoterapeuti Gerti Sengerová a Walter Hoffmann analyzují mnohovrstevné rodinné a přátelské vztahy panovnice z psychologického hlediska. Alžbětin psychogram vysvětluje i její dosud ne vždy srozumitelné chování.
Body: 6/10

jeden den v životě císařovny

13. července 2011 v 8:43 Císařovna Alžběta
6:00 Následovala koupel - rozumí se, že chladná, kvůli prokrvení a péči o pleť. Pak masáž celého těla. To už uply­nuly dobré dvě hodiny.
8:00 Teď konečně nastal čas na skrovnou snídani: sklenička mléka, kousek ovoce, případně šálek čaje. Žádné žemle, máslo a marmeláda. A tvrdá práce na kráse pokraču­je: masky, vtírání olivového oleje a samozřejmě péče o vlasy.
8:30 Vlasy byly Sisina pýcha. A i bez mytí, které se provádělo jen jednou za tři týdny, ale zabralo celý den, trvala procedura česání každé ráno tři hodiny.
11:30 Ale co znamená "ráno"? Mezitím už uplynulo dopole­dne... Veličenstvo má pořád ještě na sobě župan. Teprve teď totiž přijde na řadu oblékání. Na to je nutno opět plánovat další tři hodiny - podle toho, co je v plánu na odpoledne. Rychleji to šlo, když Sisi oblékala jezdecký nebo lovecký kostým. Když měla mít róbu, trvalo to ještě déle. Jen na zašněrování slavného vosího pasu potřebovaly dvorní dámy ho­dinu, potom se Sisi dala do svých šatů zašít - to samozřejmě ně­jakou dobu trvalo.
14:15 Ale císařský oběd trval jen několik minut: musel stačit šálek masového vývaru.
14:30 Potom se šlo do přírody a na řadě byla chůze. Sisi ne­provozovala to, čemu dnes říkáme jogging, ale její rychlý krok bychom mohli označit jako "walking". Přitom císa­řovna ostatně neposilovala jen sebe, ale do formy se ne­dobrovolně dostávaly i dvorní dámy, které vždycky mu­sely supět za ní.
17:00 Mezitím už bylo pět odpoledne - čas převléknout se na večeři. Když si komorné pospíšily, vybyla ještě hodinka ke hraní s dětmi...
19:00 ... než se v 19.00 šlo na rodinnou večeři. V případě, že se císařovna cítila dobře. Když ne, raději stolovala sama ve svých komnatách.
20:00 S jídlem, které Sisi beztak jen uždibovala, brzy skončila, potom většinou odešla se svou přítelkyní a dvorní dá­mou Idou Ferenczyovou, s níž si večer ještě chvíli poví­dala. Nejpozději v půl jedenácté se šlo spát. Ida Ferenczyová mezitím přítelkyni připravila do postele,
22:30 vykartáčovala jí dlouhé vlasy, připravila masku z jahod, která zůstala na obličeji celou noc, a namočila prostěradla, do kterých se Sisi přes noc balila, aby zabránila ochabnutí svalstva a celulitidě.
zdroj:www.kiralyne.blog.cz